Sobota, 3 června, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyMletá nebo zrnková – která káva je lepší?

Mletá nebo zrnková – která káva je lepší?

Káva dělá den. Pokud si kromě dávky kofeinu rádi na kvalitní kávě i pochutnáte, pak nejspíš věnujete jejímu výběru zvýšenou pozornost. Víte, jaký je největší rozdíl mezi mletou a zrnkovou kávou? A jak je správně skladovat? Než si nameleme první ranní šálek, pojďme si to shrnout.

Každý druh kávy s sebou přináší určité chuťové vlastnosti, určitý stupeň praktičnosti, ale i rozdílný způsob přípravy. Ať už si vyberete jakoukoliv kávu, dejte si pozor i na skladování, abyste z kávy získali ty nejlepší vlastnosti.

Mletá káva

Pohodlnější způsob přípravy představuje mletá káva, která vám uspoří čas a zároveň k ní nepotřebujete další pomůcky, jako je mlýnek. Na druhou stranu poměrně rychle ztrácí aroma a musí se tak do brzkého data spotřebovat. Mletá káva také pohlcuje okolní pachy i vlhkost, potřebuje pro delší životnost stabilní teplotu a nevhodné skladování jí moc neprospívá.

Zrnková káva

Upražená kávová zrnka si oproti tomu zachovávají aroma delší dobu, namlít si můžete vždy až konkrétní dávku, ze které si chcete kávu připravit. Nenechte se ale zmást, ani zrnková káva vám nevydrží navždycky. Stará kávová zrna totiž mohou mít hořkou chuť a někdy dokonce i žluknout.

Pravidlo 15

Abychom se v tom neztratili a pohlídali si, kolik nám která káva vydrží dnů, nejjednodušší je držet se tzv. pravidla 15. Neberte to úplně doslova, poslouží ale jako dobrý orientační bod toho, jak je na tom která káva s životností.

  • Kávová zrna před upražením vydrží 15 měsíců
  • Kávová zrna po upražení vydrží v optimálním stavu 15 dnů
  • Káva po namletí vydrží 15 minut

Méně je více

Myslete na to, že ať už si budete kupovat jakoukoliv kávu, vždy si pořiďte optimální množství, které zvládnete do určité doby spotřebovat. Mletá káva stejně jako upražená zrna mají vždy na obale uvedeno datum spotřeby (případně i datum pražení), podle kterého se můžete orientovat.

Na skladování záleží

Kde budete kávu skladovat je také velmi důležité. Vyberte si vzduchotěsnou dózu. Kávě dělají dobře chladnější, suchá a tmavá místa. Můžete si pořídit i vakuové neprůhledné dózy, které jsou speciálně na kávu určeny, využijete tak všechny kávové benefity naplno.

TIP: Pokud chcete spojit příjemné s užitečným, vyzkoušejte kávu Mountain Gorilla Coffee. Jejím zakoupením podpoříte organizaci Gorilla Mountain, která přispívá k záchraně horských goril.

Předchozí článekPečujte o svou pleť s kyselinou hyaluronovou a podpořte její zdravě a mladě vypadající vzhled
Další článekPodzim je tu aneb jak se postarat o svoji pleť?

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper