Úterý, 23 července, 2024
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Pro ženyKurzy na postu rakouského kancléře střídá politik s modrou krví

Kurzy na postu rakouského kancléře střídá politik s modrou krví

Nový rakouský spolkový kancléř Alexander Schallenberg složil přísahu do rukou prezidenta Alexandra Van der Bellena. Novým ministrem zahraničí Rakouska se zároveň stal velvyslanec ve Francii Michael Linhart.

TASR, ČTK 11.10.2021 13:29, aktualizováno: 13:59 SchallenbergFoto: SITA / AP, Lisa Leutner
Nový rakouský kancléř Alexander Schallenberg.
Prezident ještě předtím oficiálně zbavil funkce dosavadního šéfa vlády Sebastiana kurzu. Van der Bellen během ceremonie podle stanice ORF prohlásil, že Schallenberg ze svých diplomatických zkušeností ví, jak „sjednotit protichůdné pozice“. Prohlásil, že si je jistý, že tato jeho schopnost bude „velkým přínosem“ i ve funkci kancléře.

Prezident zopakoval svá slova z neděle a zdůraznil, že v aktuální politické situaci bude na obnovení důvěry potřebná tvrdá a soustředěna práce s hmatatelnými výsledky. Schallenberg, jakož i přítomného vicekancléře a šéfa koaliční strany Zelených Wernera Kogler upozornil na jejich odpovědnost v pokračování vládního programu s kurzových Rakouskou lidovou stranou (ÖVP).

Po stopách otce
„Věřím, že koaličním partnerům se podaří vytvořit nosný základ pro stabilní spolupráci ve vládě,“ citovala prezidentovy slova agentura APA.

Schallenberg se narodil 20. června 1969 ve švýcarském Bernu. Vyrůstal ve Francii, Španělsku a Indii. Je vystudovaným právníkem a v roce 1997 se rozhodl jít ve šlépějích svého otce a nastoupil na dráhu profesionálního diplomata. Na své první vyslání směřoval do Bruselu, kde působil jako právní expert ve stálém zastoupení Rakouska při Evropské unii (EU).

Sebastian Kurz jako šéf rakouské diplomacie (2013 – 2017) udělal ze Schallenberg svého hlavního stratéga. Na čele rakouské diplomacie byl Schallenberg pak od 3. června 2019 do 7. ledna 2020. Resort rakouské diplomacie vedl tento otec čtyř dětí i ve druhém kabinetu kancléře kurz od 7. ledna 2020.

aristokratický původ
Mezinárodně ostřílený diplomat Schallenberg zajímá v otázkách migrace stejně tvrdý kurz jako jeho blízký spolupracovník Sebastian Kurz, připomněla agentura DPA. Schallenberg se zasazuje rozšíření EU o země západního Balkánu, aby se tak zabránilo vlivu Ruska a Číny v této oblasti.

Hrabě Alexander von Schallenberg je prvním rakouským kancléřem šlechtického původu od dob meziválečného kancléře Kurta von Schuschnigg (1934 – 1938), připomněl deník Der Standard. Záznamy o rodě Schallenbergovcov sahají do roku 1190. Rod sídlil v Mühlviertelu, jedné ze čtyř historických oblastí Horního Rakouska.

Za státní na vrchol?
Kancléř Kurz podal demisi v sobotu poté, co ho začala vyšetřovat prokuratura pro podezření, že v roce 2016 nechal za peníze daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného míněni zfalšované v jeho prospěch. To mělo zajistit postup mladého politika do čela strany i vlády. Obviněných je i několik jeho nejbližších kolegů, všichni včetně Kurze obvinění popírají.

Sebastian Kurz
ČTĚTE VÍCE
Kurz podezření neustál a rezignoval: Rakousko je pro mě důležitější
Schallenberg navrhl jako svého nástupce sám Kurz. Zelení, kteří na spolkové úrovni tvoří s ÖVP vládní koalici, kurzových rezignaci uvítali a potvrdili ochotu pokračovat s lidovci ve vládním angažmá.

„Velvyslanec Michael Linhart nahradí Alexandra Schallenberg na čele spolkového ministerstva pro evropské a mezinárodní záležitosti,“ oznámilo ještě ráno ministerstvo zahraničí ve Vídni.

Třiašedesátiletý Linhart se narodil v Ankaře, post velvyslance v Paříži zastává od roku 2018. Předtím pracoval čtyři roky na rakouském ministerstvu zahraničí jako generální tajemník. V minulosti byl také zahraničně-politickým poradcem exkancléřem Wolfganga Schüssela.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper