Sobota, 3 června, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Pro ženyPoláci vyšli do ulic podpořit Evropskou unii

Poláci vyšli do ulic podpořit Evropskou unii

V neděli se v Polsku konaly velké protesty na podporu Evropské unie. Poláci vyšli do ulic po čtvrtečním rozhodnutí polského ústavního soudu zpochybňující nadřazenost práva EU vůči vnitrostátní legislativě.

SITA 11.10.2021 08:44 Polsko, demonstrace, členství EÚFoto: TASR / AP, Czarek Sokolowski
Lidé svítí s mobily během demonstrace na podporu členství Polska v EU v neděli 10. října 2021 ve Varšavě.
To u kritiků vlády vyvolalo obavy z toho, že by Polsko mohlo nebo muselo opustit euroblok pro zjevné odmítání jeho zákonů a hodnot. Tisíce lidí například zaplnily Hradní náměstí v centru Varšavy a někteří skandovali „zůstáváme“.

Hlavní opoziční lídr a bývalý předseda Evropské rady Donald Tusk, vyzval lidi, aby se zúčastnili a hájili členství Polska v EU. Když promluvil davu ve Varšavě, vyjádřil potěšení, že vidí tak velký počet lidí. Tusk ostře odsoudil řízení vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) vedené Jarosław Kaczyński a prohlásil, že „pseudosúd, skupina lidí oblečená v soudcovských talárech a jednající podle rozkazu lídra strany, se rozporu polskou ústavu rozhodl vyvést naši vlast z EU“.

„Koneckonců, velmi dobře víme, proč chtějí opustit Evropskou unii, aby mohli beztrestně porušovat práva občanů, porušovat demokratické zásady a krást bez zábran,“ řekl Tusk.

Mezi dalšími řečníky na demonstraci byla například 94-letá žena, která bojovala v protinacistickém odboji během druhé světové války.

Demonstraci se snažil oslabit menší protiprotest, který vedl krajně pravicový lídr, uvádí agentura AP.

V Gdaňsku se zase davu demonstrantů promluvil někdejší prezident Lech Walesa. Držitel Nobelovy ceny za boj proti komunistickému režimu, často kritizuje současnou vládu, která podle něj ničí mnoho demokratických úspěchů Polska.

Státní televize, která tlumočí postoje vládní strany, při informování o demonstracích neukázala velké davy a zveřejňovala titulky jako „Protest proti polské ústavě“ a „Tusk napadá polskou suverenitu“.

Kaczynski popírá, že chce opustit EU, vyjádření některých členů strany naznačily, že by to mohl být jejich cíl. Prominentní člen PiS Jacek Sasin se vyjádřil, že takzvaný POLEX je „výmysl slabé opozice, která nemá jiné nápady“.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper