Úterý, 23 července, 2024
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Pro ženyV Anglii zmizí z dotazníků pro dárce krve otázka diskriminující Afričany

V Anglii zmizí z dotazníků pro dárce krve otázka diskriminující Afričany

Britská vláda oznámila, že do konce roku vyřadí v Anglii z dotazníků, které musí vyplňovat zájemci o darování krve, otázku považovanou za diskriminační zejména vůči černochům. Tato změna jim usnadní darovat krev „a v konečném důsledku zachránit více životů“, uvedlo v pondělí podle agentury AFP ministerstvo zdravotnictví na stránce gov.uk.

TASR 11.10.2021 07:39
V současnosti musí dárce krve v Anglii v dotazníku odpovědět i na otázku, zda měl nedávno sexuální styk s partnerem, který mohl být sexuálně aktivní v oblasti, kde je endemický virus HIV způsobující onemocnění AIDS. Jednou z těchto oblastí je většina subsaharské Afriky. Pokud potenciální dárce odpoví na tuto otázku kladně, nebude moci darovat krev během tří měsíců od posledního sexuálního kontaktu s takovou osobou.

Podle ministerstva zdravotnictví to odrazuje od darování krve dárců afrického původu a jejich partnerů. Vyškrtnutí zmíněné otázky z dotazníku by tak mělo přilákat více nositelů ojedinělejších krevních skupin „bez ohrožení bezpečnosti“. Další otázky týkající se rizikového chování potenciálních dárců a jejich nedávných cest do zemí, kde je HIV endemický, v dotazníku zůstanou.

Odstranění této „překonané, zbytečné a diskriminační otázky“ přivítala nevládní organizace National AIDS Trust. Ve Skotsku a Walesu se tak stalo už loni zrušeny.

V červnu Spojené království zmírnilo omezení darování krve pro homosexuálních a bisexuálních mužů. Ti mohou darovat krev i tehdy, když byli sexuálně aktivní poslední tři měsíce – za předpokladu, že měli pouze o jednoho partnera.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper