Sobota, 3 června, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
ZdravíNejen miminka, ale i větší děti, dospělí a senioři, potřebují doplnit vitamin...

Nejen miminka, ale i větší děti, dospělí a senioři, potřebují doplnit vitamin D

Zdravé kosti, zuby, svaly, ale také silná imunita, za tím vším stojí vitamín D. Je proto důležité mít jej dostatek. Umíme si ho vyrobit sami, ale by se tak dělo, naše tělo k tomu potřebuje dostatek slunečního svitu. S úbytkem slunce se snižuje i míra vitamínu D, a tak je důležité začít jej doplňovat „zvenčí“, a k dispozici je buď ve formě kapek, nebo tablet. Pro nás je nejdůležitější vitamín D3 neboli cholekalciferol.

Kde přirozeně získat vitamin D

Vitamin D ovlivňuje asi 200 reakcí v našem těle a najdeme ho ve všech buňkách a tkáních. Řadí se k vitaminům, které jsou rozpustné v tucích. Vitamin D je souhrnný název pro skupinu steroidních hormonálních prekurzorů, které hromadně označujeme jako kalciferoly.

Vitamin D můžeme kromě pobytu na přímém slunci získávat z potravin. Velmi hodnotné jsou z tohoto pohledu mořské ryby a plody – losos, olej z tresčích jater, konzervovaný tuňák, ústřice a krevety. Dopřejte si i vaječný žloutek nebo houby. U nás je o vitamin D obohaceno kravské mléko. 33 % denní doporučené dávky díky tomu můžeme získat z jedné sklenice kravského mléka, což je cca 130 IU vitamínu D.

Jak poznat, že vám vitamin D chybí?

To, že vám chybí vitamin D, můžete poznat několika příznaky. Dochází k oslabení imunity, a tak se na vás nemoci neustále nabalují. Dojít může i k měknutí a oslabení kostí, a k tomu pojícím se nemocem, jako třeba k osteomalácii. U dětí se může objevit křivice. Odhadem lze říci, že na světě trpí na nedostatek vitaminu D až miliarda lidí.

Chybět může vitamin D komukoli z nás. V klasické stravě je jej totiž málo, a v době, kdy není dostatek slunečního svitu, je tak jeho nedostatek nasnadě. Denní dávka vitaminu D je 5 mikrogramů pro dospělé, 7,5 mikrogramu pro kojence a 10 mikrogramů pro děti, kojící a těhotné ženy.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper