Neděle, 4 června, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Pro ženyMýty a fakta o opalování. Co říkají odbornice

Mýty a fakta o opalování. Co říkají odbornice

Ještě před tím, než nás polechtají první sluneční paprsky, si klademe několik otázky: Stačí, když použijeme ochranný faktor obsažený v make-upu? Neubírá nás silný SPF faktor o vitamín D? Bude na koupališti stačit natřít ochranným faktorem jednou a chráněni budeme až do setmění? Abyste se více nemuseli trápit hledáním odpovědí na tyto i mnohé další otázky odpovíme spolu s dermatoložkou.

Jen si to představte, hebká opálená pokožka, která během horkých měsíců pěkně vynikne v světlém oblečení. Být během léta hnědý, ideálně co nejtmavší, je přáním téměř každého z nás. Dermatologové přitom každoročně více a více apelují na to, že ztmavlými pokožka po opalování je projevem škodlivým, před kterým bychom měli naše tělo chránit. „Bohužel, nesprávné návyky vedou k předčasnému stárnutí kůže a ke vzniku kožních nádorů,“ pojmenovala bez okolků dva nejsilnější argumenty, proč si třeba pokožku chránit ochrannými faktory, dermatoložka MUDr. Iveta Hasova.

UVA a UVB paprsky

Abychom si mohli dávat pozor před nebezpečím, zřejmě bychom ho měli nejdříve pojmenovat. Často z různých zdrojů slýcháme, jak silné je sluneční záření a jaké neblahé důsledky může mít na naše zdraví, ale jen málokdo ví rozlišit UVA od UVB paprsků, o kterých je vlastně řeč. Až 95% z celého UV záření tvoří UVA paprsky, které procházejí tmavými mraky, smogem, sklem či okny. Dokonce se odrážejí i od sněhu a písku. Pronikají proto bez problémů i do dermis, tedy hlubší vrstvy kůže. „Nežádoucí účinky slunečního záření je indukována v převážné míře jeho UV složkou, tedy ultrafialovým zářením UVA a UVB. Jejich působení lze rozdělit na včasné a pozdní. Opálení kůže s tvorbou pigmentu a zánět kůže – zarudnutí až tvorba puchýřků, imunologické změny, ztluštění pokožky, tvorba vitamínu D – ty patří do skupiny včasných změn. K pozdním a nežádoucím změnám v naší kůži patří fotoageing a fotokarcinogenéza. První z termínů označuje předčasné stárnutí pokožky s tvorbou vrásek, ztrátou odolnosti a pružnosti kůže, také s tvorbou rozšířených cévek a pigmentových skvrn a se žloutnutím pokožky. Druhý termín pojmenovává stav vedoucí ke vzniku kožních nádorů, kterého se všichni nejvíce obáváme, „dodala zkušená lékařka Iveta Hasova, která se zaměřuje i na preventivní vyšetření znamének, díky kterému lze úspěšně předcházet vzniku rakoviny kůže.

Zadržujete hodně vody? Takto si pomůžete zbavit se zavodnění

Co je to SPF?

Už tedy víme, že UVA paprsky generují množství volných radikálů, redukují elastin v pokožce, a tedy urychlují její stárnutí, a způsobují abnormální buněčnou produkci. Ačkoliv UVB paprsky nepronikají mraky ani okny, dokonce nepřecházejí hluboko do kůže, stále stimulují tvorbu melaninu. Dokáží pokožku spálit a vytvářejí volné radikály ve vrchní vrstvě kožní tkáně. Nejvíce nás ohrožují během dne od 10. hodiny ranní do 16. hodiny odpolední. Právě v tomto rizikovém době bychom měli nejvýrazněji dbát na důslednou aplikaci ochranného faktoru v krémech či sprejích, nazývaného SPF (Sun Protection Factor). Hodnoty SPF se liší v závislosti na jednotlivých produktů, ale obecně platí, že čím má člověk bledší pokožku, tím vyšší faktor by měl používat. Hodnota SPF obsažená v produktu vyjadřuje násobek času, kdy můžeme být na slunci, aniž jsme se spálili. „Aby byl účinek ochranného filtru zaručený, je nezbytné obnovovat jeho aplikaci každé 2 až 3 hodiny, a pokud se člověk koupi, tak po každém návratu na deku,“ upozorňuje Kateřina Demetriou, majitelka kosmeticko-farmaceutické společnosti Pharma MKL.

Správná aplikace SPF je zárukou bezpečí

Dermatologové se shodují i ​​ohledně správné aplikace ochranného faktoru při ochraně pokožky před předčasným stárnutím, jakož i před karcinogenními onemocněními. Snižování účinku ochranného faktoru během dne zapříčiňují běžné vlivy, jako je pocení, utírání, pobyt ve vodě a mnohé jiné. Z tohoto důvodu se doporučuje jeho opakované nanášení. Zároveň platí, že chemický filtr je třeba nanášet 15 až 20 minut před pobytem na slunci, při minerálním netřeba čekat, ten účinkuje ihned. Co se týče množství, tak na obličej a krk stačí přibližně obsah jedné čajové lžičky a reaplikovať by měl během již zmíněných dvou až tří hodin. Pokud chodíme do vody, tak častěji. Reaplikáciu skutečně nelze podceňovat, protože žádný SPF produkt, ani 50, pokožku nechrání celý den jednorázově. Jedním z doporučených ochranných „must have“ přípravků na letní sezónu je Hyalurmed ochranný opalovací krém s kyselinou hyaluronovou. „Tento šetrný opalovací krém s kyselinou hyaluronovou pokožce poskytuje ochranu před UVA i UVB paprsky se SPF 30. Chrání před fotostárnutím pleti působením slunce,“ dodává Kateřina Demetriou z Pharma MKL.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper