Úterý, 23 července, 2024
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a Návody5 zajímavostí, které jste o kávě možná nevěděli

5 zajímavostí, které jste o kávě možná nevěděli

Ať už kávu milujete nebo ji naopak nemůžete ani cítit, je jisté, že se jedná o fenomén, který znají úplně všichni. I když se jednotlivé chutě kávy nezavděčí úplně každému, přinášíme pár zajímavostí, které vás možná překvapí a přimějí ke kávě alespoň přivonět.

Káva je ovoce

Věděli jste, že káva je ovoce? Jedná se o plody kávovníku, které lze přirovnat tvarem i barvou k tvrdé třešni. Z těch se dělá i jedinečný nápoj, který se jmenuje cascara a můžeme jej chuťově přirovnat ke slabému čaji. Třešně kávovníku se ale používají i v jiných odvětvích, než je kavárenský průmysl – najít je můžete i v kosmetických produktech.

42 zrn v jednom espressu

Ať už jste milovníky hutnější kávy nebo spíše acidnějších variant, možná jste se při popíjení tohoto nápoje zamysleli nad tím, kolik kávových zrnek je nutné využít pro vytvoření jednoho espressa – v jednom shotu bychom našli přibližně 42 kávových zrn. Pokud si vše rádi ověřujete, zkuste mletou kávu vyměnit za zrnkovou variantu a vyzkoušet na svém kávovaru, jak se věci mají.

Rekordy v kávovém odvětví

Žebříčky světových rekordů se nevyhnuly ani světu kávy. Rekord drží např. Robert O’Donnell z Austrálie, který za hodinu připravil 208 šálků cappuccina nebo 100 britských baristů, kteří na londýnském Coffee festivalu dokázali za hodinu připravit 12 003 šálků espressa. Rekordy ale nedrží jen lidé – na univerzitě v Los Angeles představili největší kávovar světa, který dokáže pojmout 492 litrů vody a připraví 3820 šálků dvojitého espressa.

Nájezd kofeinu za 20 minut

To, že je káva ideální na poobědovou únavu je již dávno známý fakt, nicméně věděli jste, že první účinky kávy poznáte cca 20 minut po vypití prvního doušku tohoto nápoje? Pokud tedy pracujete z domu nebo máte skvělé kolegy, kteří vám odpustí i malý poobědový šlofík, po dvaceti minutách cíleného spánku budete zase brzy schopni být opravdu produktivní.

Kolumbijský hrnek

Potřebujete po ránu opravdu velký hrnek kávy a ideálně hned několik už během dopoledne? To nic není na Kolumbii, odkud pochází ten největší kávový hrnek na světě. Vejde se do něj totiž až 22 740 litrů kávy.

Kvalitní zrnková káva je jistě tou nejdražší surovinou všech baristů i milovníků kávy. Ať už se mezi ně počítáte či nikoliv, káva si svou pozornost jistě zaslouží.

Předchozí článek
Další článek

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper